İktisat Fakültesi 84. Kuruluş Programımız


İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 84. Kuruluş Yıldönümü Paneli İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin 84. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında bir panel düzenlendi. Panele İktisat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sayım Yorğun, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve AUZEF Dekanımız Prof. Dr. Levent Şahin’in yanı sıra sektörden ve akademiden çeşitli konuklarımız da katıldı. Programın takdim konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halim Kazan sözlerine başlarken İktisat Fakültesinin değerlerine dikkat çekti bu fakülteye mensup olmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu vurguladı. Akademik dünyanın günümüzde yaşadığı dönüşüm hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Halim Kazan İktisat Fakültesinin bu dönüşüme başarılı bir biçimde adapte olduğunu belirtti. 

Etkinliğin selamlama konuşmasında söz alan İktisat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Sayım Yorğun, İktisat Fakültesinin kuruluş süreci hakkında bilgiler verirken, nazi rejiminden kaçarak fakültenin kuruluş sürecinde büyük emek veren Alman Ekolü hocalarına atıfta bulundu. İktisat Fakültesinin misyonunun, fakültenin İlk dekanı Prof. Dr. Ömer Celal Sarç’ın “Amiyane iktisat bilgisinden, ilmi ve gerçekçi iktisat bilgisine” sözleri doğrultusunda sürekli doğruyu aramak ve bu doğrultuda adımlar atmak olduğunu vurguladı. İktisat Fakültesinin günümüzdeki faaliyetleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Sayım Yorğun, konuşmasını “Gelenekle geleceği buluşturmaya hep birlikte devam edeceğiz” sözleriyle noktaladı. 

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve AUZEF Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin, Üniversitenin köklü geçmişi ve kurumsal yapısından bahsederken akademik rekabetin çıtasını belirleyen bir kurum olduğunu da sözlerine ekledi. İktisat Fakültesinin gerek araştırma faaliyetleri gerekse yetiştirdiği insan kaynağı ile bu büyük başarının sürdürülebildiğine sağladığı katkıyı özenle vurguladı. Prof. Dr. Levent Şahin, kuruluş yıldönümü etkinliğine katılım sağlayan hocalara ve sektör liderlerine teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

Etkinliğimizin katılımcılarından Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hülya Gedik İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okumuş olmanın getirdiği gurur ve katkıyı ifade ederken burada edindiği tecrübelerin iş hayatında yarattığı avantajlardan bahsetti. 

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Sayın Yılmaz Ertürk İktisat Fakültesinin yetiştirdiği bireylerin sektörde bulunduğu yerlere dikkat çekerken öğrencilik yıllarında yaşadığı tecrübelerden bahsetti. Bosch Türkiye Direktörü Sayın Semir Kuseyri, insan kaynakları hakkında bilgiler verirken öğrencilere kariyer hedeflemesi konusunda yapacakları çalışmalar konusunda tavsiyeler verirken bu çalışmaların önemine dikkat çekti. Programımıza akademik camiadan katılan Niğde Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz üniversite koşullarının öğrenci perspektifiyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgularken bu atmosferin öğrencilerin vizyonunda yaratacağı değişimler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Etkinliğimizde son olarak söz alan Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cevat Gerni İktisat Fakültesi mensubu olmanın ayrıcalığı ve fakültemizin hocalarının kendisine kattığı vizyon hakkında bilgiler vererek konuşmasını tamamladı.

Etkinliğimizin tamamı Youtube kanalımız /İstanbul İktisat platformundan canlı yayınlanmış olup etkinliğimiz için kanalımızı takip edebilirsiniz.